Friday 3 December 2010

Регулация на стомашната секреция

Отделянето на стомашен сок е почти непрекъснато. На гладно то е минимално, по време на сън още повече намалява или се преустановява. Затова не трябва да се приема храна през нощта. Отделеният на гладно сок, съдържащ предимно слуз, има неутрален или леко алкален характер. Стомашната секреция започва още с приемането на храната в устната кухина. След 2-3 минути тя става обилна и продължава 2-4 ч. Нервната регулация се осъществява чрез безусловни и условни рефлекси.
Безусловните рефлекси се включват от дразненето на механо-вкусовите рецептори при попадане на храна в устната кухина. От особено значение е вкусовата рецепция.
Условните рефлекси се осъществяват на второсигнална (словесна) основа. Те задействат при споменаване за вида на храната, при показване на снимки на храна, чрез представа за храната. И.П.Павлов нарича този начален сок "запалителен или апетитен", който има голямо значение, тъй като храната заварва в стомаха стомашен сок, който осигурява незабавното й смилане. От друга страна апетитният сок дразни рецепторите в стомашната лигавица, като по пътя на положителната обратна връзка повишаваа още повече възбудимостта на хранителния център и усилва стомашната секреция. Тази първа фаза е кратка и обезпечава по-малко от 1/10 от цялото количество отделен стомашен сок при храненето.

0 comments:

Post a Comment