Sunday 29 August 2010

Физиология на храносмилането

Храносмилането е процес на последователно разграждане на хранителните вещества - белтъци, маста, въглехидрати под влияние на съответни смилателни ензими до годни за резорбция форми, които се усвояват от организма. Ензимите се съдържат в слюнката, стомашния сок, жлъчката (жлъчният сок се отделя от черния дроб и преминавайки през жлъчния мехур се влива в дванадесетопръстника), панкреатичния сок (отделя се от панкреаса и се влива в дванадесетопръстника) и чревния сок.
Ензимите (ферменти) са вещества, които ускоряват биохимичните процеси и извършват специфична дейност.
Всеки различен вид ензим действа на определен вид храна. Те се намират в растителната, животинската храна и в организма.
Ензимите са доста чувствителни към топлината - при варене, печене, пържене те се унищожават в значителна степен. Досега са открити около 700 ензими. Те се намират във взаимна връзка с витамините - при липса на витамини в храната намаляват ферментите.
Хормоните се образуват в жлезите с вътрешна секреция и се отделят в кръвта и тъканните течности. При липса на един или друг хормон се развива болест. Те оказват влияние върху ензимните реакции. За образуване на хормоните са нужни известно количество витамини. Хормоните се намират в някои растителни храни, но повече - в животинските. Чрез месото и вътрешностите се внасят значително количество хормони.

0 comments:

Post a Comment